Jdi na obsah Jdi na menu
 


Alois Mrštík

24. 2. 2010

Obrazek

Žádný Lízal, neproslavil vlastní příjmení, tak jako Alois Mrštík. Ten spolu se svým bratrem Vilémem ve slavném dramatu Maryša, vylíčil jeho jako sedláka té doby. Tvrdého a nelítostného, jako doba, v níž se drama odehrává.

Učitel Alois Mrštík se narodil v Jimramově u Nového Města na Moravě 14. října 1861. Otec, ševcovský mistr, chtěl dát synům vzdělání. Využil zrušení poddanství a přestěhoval rodinu do Ostrovačic, aby děti měli dosažitelnější vzdělání v Brně. Po škole začal učit na Slovensku, ale brzy se vrátil na Moravu a učil v Lískovci, Rakvicích, Hrušovanech. Proslavil se v Těšanech a končil v Divácích. Kde se stal obětí tyfové epidemie po používání závadné obecní studny. Zemřel v Brně 24.února1925.

Jako Lízal, nemám žádnou zášť, na něho, za negativní zviditelnění našeho příjmení. Myslím, že takhle se chovala velká část sedláků, kteří se po roce 1850 stali svobodnými pány na svých gruntech a za penězi a majetkem šli tvrdě, bezcitně. Chyběl tam však (jak říkal Vašek Lízal) stupeň poznání, že peníze nejsou vše.

Mrštík mistrně dokázal popisovat život na vsi až se s ním diváčtí sedláci i soudili. Kdo neviděl jeho slavné drama, tak vyšlo jako příloha Reflexu na DVD v roce 2008.

VL

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář