Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTak toto je oficiální mapa katastru obce Nesvačilka, celých 257ha. Kdo se jen trochu vyzná v mapě tak pozná že bývalá obecní vodárna stojí na žatčanském katastru, jelikož jejich katastr začíná hned vpravo za mostkem. Vlevo je to "až" v dolině před kopcem jemuž my říkáme Začaňák a oni Nesvačilák. K Těšanům končí na kopečku u křížku. K Moutnicím je hraniční dolina Pod ostrovy. Smerem k Újezdu náš katastr končí za prvním zřídlem Šaratice. Opravdu nic moc.

Proto také již v předminulém století naši pracovití předci pronajímali a kupovali půdu pro obživu v okolních katastrech. Nejvíce v Žatčanech, pak je to Újezd a Těšany. Většinou to byly pozemky vzdálené od vsi, ale ne tak od Nesvačilky. Jen  blízké Moutnice naše předky do svého katastru moc nepouštěly

Při zakládání družstva byl katastr asi 380ha, V šedesátých letech krachovalo JZD Újezd a tak nesvačilští přebraly desítky ha jejich katastru. Řepa se jednotila takřka v Újezdě.

Dnešní upravený katastr nerespektuje přírodní hranice a tak se těžko určuje co je "naše" a co jejich. Je to vlastně jedno, půda nás přestala živit a většinu ani nezajímá.

ed

6.6.-09 vložen seznam polí v katastru spolu s mapou - Názvy polí